Pierwsza w Polsce implantacja stent-graftu fenestrowanego do łuku aorty

18 lipca 2016 r. w Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie przeprowadzono pierwszą w Polsce operację implantacji stent-graftu fenestrowanego u chorego z tętniakiem aorty zstępującej obejmującym łuk aorty.
18 lipca 2016 r. w Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie przeprowadzono pierwszą w Polsce operację implantacji stent-graftu fenestrowanego u chorego z tętniakiem aorty zstępującej obejmującym łuk aorty.

Pacjentem był 71-letni chory po operacji otwartej z powodu tętnika aorty brzusznej, a następnie implantacji stent-graftu fenestrowanego z otworami dla tętnic trzewnych. Aktualnie, z powodu dalszej progresji choroby, tętniakowatemu poszerzeniu uległ kolejny odcinek aorty obejmując swoim zakresem łuk. Wykonanie operacji otwartej nie było możliwe z powodu licznych, dodatkowych obciążeń chorego. Dlatego zdecydowano się na zamówienie specjalnej protezy wewnątrznaczyniowej, wykonanej „pod wymiar” pacjenta z otworem w miejscu ujścia lewej tętnicy szyjnej i wycięciem w miejscu ujścia pnia ramienno-głowowego. Przed miesiącem wykonano choremu pomost szyjno-podobojczykowy, który zapewnia napływ krwi do lewej kończyny górnej pomimo zamknięcia stent-graftem ujścia lewej tętnicy podobojczykowej.

Największą trudnością operacji było precyzyjne posadowienie stent-graftu tak, aby otwór i wycięcie znalazły się dokładnie w miejscu ujścia odpowiednich tętnic. Brak precyzji mógłby spowodować ostre niedokrwienie ośrodkowego układu nerwowego i masywny udar. Operacja przebiegła bez istotnych problemów, a w końcowej arteriografii osiągnięto całkowite wyłączenie napływu krwi do worka tętniaka i prawidłową drożność gałęzi łuku aorty (napływ do lewej tętnicy podobojczykowej przez przeszczep szyjno-podobojczykowy).

Operację przeprowadził doc. Tomasz Jakimowicz z udziałem prof. Sławomira Nazarewskiego i dr. Roberta Latały oraz anestezjologów dr. Remigiusza Gelo oraz dr. Łukasza Domańskiego pod merytorycznym nadzorem prof. Tilo Kölbela z Klinik und Poliklinik für Gefäßmedizin Universitäres Herzzentrum Hamburg (Niemcy).

Implantacja tego typu stent-graftu otwiera zupełnie nowe możliwości wewnątrznaczyniowego leczenia chorych z rozpoznanym tętniakiem obejmującym łuk aorty, związane z uniknięciem otwarcia klatki piersiowej, czasowego zamykania przepływu krwi w aorcie, czasowego wyłączenia napływu krwi do tętnic domózgowych i związanych z tym powikłań. Jest to jednocześnie jedyna opcja leczenia chorych, u których z powodu obciążeń nie można wykonać operacji otwartej. Warto podkreślić, że SP Centralny Szpital Kliniczny przy ul. Banacha w Warszawie jest dziesiątym ośrodkiem w Europie, który ma dostęp do tej technologii i który przeprowadził tego typu operację.

 

Oprac. Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej WUM

 

Fot. Tomasz Jędrzejewski
Dział Fotomedyczny WUM