W szpitalu klinicznym WUM wszczepiono najmniejsze na świecie stymulatory serca

W poniedziałek, 22 sierpnia br., w I Katedrze i Klinice Kardiologii dwóm pacjentom wszczepiono najmniejsze na świecie stymulatory serca – MICRA TPS.

Zabiegi przeprowadzili dr hab. Marcin Grabowski z I Katedry i Kliniki Kardiologii naszego Uniwersytetu oraz dr hab. Przemysław Mitkowski z I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Pacjenci (l. 66 i l. 73) to dwaj mężczyźni z licznymi powikłaniami po próbach wszczepienia klasycznych stymulatorów serca. U pacjentów stosowano klasyczne urządzenia, które w ich przypadku zawiodły. MICRA TPS nie wykorzystuje elektrod do połączenia jam serca z baterią urządzenia, dzięki czemu minimalizowane jest ryzyko powikłań infekcyjnych czy uszkodzenia elektrod. Kolejną zaletą tej terapii jest małoinwazyjność samego zabiegu. Z perspektywy pacjenta jest to po prostu większy zastrzyk. Blizna po takim zabiegu ma zaledwie kilka milimetrów, a nie kilka centymetrów jak po wszczepieniu klasycznych stymulatorów.

Zabiegi przeprowadzono w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha w Warszawie.

Oprac. I Katedra i Klinika Kardiologii WUM

Fot.: Iza Szumielewicz, Medtronic