Otwarcie wystawy „Ojciec i Syn. Witold i Tadeusz Orłowscy”

29 listopada w Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbyła się sesja połączona z otwarciem wystawy „Ojciec i Syn. Witold i Tadeusz Orłowscy”. Wydarzenie, zorganizowane w 50. rocznicę śmierci prof. Witolda Orłowskiego i 100. rocznicę urodzin prof. Tadeusza Orłowskiego, objęte zostało honorowym patronatem Rektora WUM prof. Mirosława Wielgosia.
29 listopada w Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbyła się sesja połączona z otwarciem wystawy „Ojciec i Syn. Witold i Tadeusz Orłowscy”. Wydarzenie, zorganizowane  w 50. rocznicę śmierci prof. Witolda Orłowskiego i 100. rocznicę urodzin prof. Tadeusza Orłowskiego, objęte zostało honorowym patronatem Rektora WUM prof. Mirosława Wielgosia.

Poprzedzającą otwarcie wystawy sesję, prowadzoną przez prof. Edwarda Towpika – Dyrektora Muzeum, poświęcono przypomnieniu biografii i osiągnięć naukowych Profesorów Witolda i Tadeusza Orłowskich – wybitnych pracowników naszej Uczelni. W spotkaniu wzięli udział: Rektor prof. Mirosław Wielgoś, Prorektorzy – prof. Barbara Górnicka, prof. Krzysztof J. Filipiak, dr hab. Wojciech Braksator, Kanclerz WUM mgr Małgorzata Rejnik, Dziekan I Wydziału Lekarskiego prof. Paweł Włodarski, Dziekan II Wydziału Lekarskiego prof. Marek Kuch, byli Rektorzy naszej Uczelni: prof. Andrzej Górski oraz prof. Marek Krawczyk. Przybyli naukowcy, dawni współpracownicy prof. Tadeusza Orłowskiego oraz pracownicy związani z Instytutem Transplantologii naszej Uczelni, którego jednym  z twórców był prof. Tadeusz Orłowski, a obecnie noszącym imię Pana Profesora, wśród nich m.in.: prof. Magdalena Durlik oraz prof. Artur Kwiatkowski – Dyrektor Instytutu. W wydarzeniu uczestniczył także prof. Witold Rużyłło – Dziekan Wydziału V Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk. Prof. Edward Towpik szczególnie gorąco przywitał panią Elżbietę Kindler-Jaworską – członkinię rodziny Orłowskich, która nie tylko wspierała Muzeum w idei zorganizowania sesji i wystawy, ale też zasiliła jego zbiory wieloma cennymi pamiątkami po rodzinie Orłowskich.

Rektor prof. Mirosław Wielgoś wyraził radość z faktu zorganizowania przez Muzeum kolejnej ważnej inicjatywy, tym razem związanej z dwiema wielkimi postaciami naszej Uczelni. Zauważył, że działania podejmowane przez prof. Edwarda Towpika wraz z zespołem są niezwykle cenne, ponieważ przybliżają sylwetki niezwykłych osobistości medycyny zarówno studentom, nauczycielom akademickim, jak i gościom odwiedzającym mury Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.  Dokonując prezentacji Bohaterów wystawy, Rektor przypomniał, że prof. Witold Orłowski był dwukrotnie Dziekanem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego (w latach 1935-1936 oraz w roku 1944), a prof. Tadeuszowi Orłowskiemu, związanemu z naszą Uczelnią przez 72 lata, Akademia Medyczna w Warszawie w 1999 roku przyznała tytuł doktora honoris causa. Kończąc swoje przemówienie, Rektor prof. Mirosław Wielgoś powiedział: „Myślę, że jest to doskonała okazja, abyśmy mogli wydobyć z zakamarków naszej pamięci postaci tych wspaniałych Profesorów. (…) winniśmy o nich pamiętać zawsze, bo tworzyli wspaniałą historię, i możemy dziś powiedzieć, że tworzyli ją dla nas”.

W związku z organizacją sesji i wystawy, na ręce Dyrektora Muzeum Historii Medycyny WUM wpłynął list napisany przez Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła.

W programie sesji znalazły się trzy wystąpienia: prof. Edwarda Towpika („Profesor profesorów – o Witoldzie Orłowskim słów kilka”), dr Zofii Rancewicz („Prof. Tadeusz Orłowski – rys biograficzny”) oraz prof. Andrzeja Górskiego („Styl Orłowskiego – nieprzemijająca wartość w pracy lekarza”). Po ich zakończeniu swoimi refleksjami podzielili się także prof. Wanda Mitkiewicz-Bochenek oraz prof. Marek Krawczyk.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonali: Rektor prof. Mirosław Wielgoś, prof. Marek Krawczyk oraz prof. Andrzej Górski.

Cezary Ksel
Biuro Prasowe WUM