XII Konferencja Naukowa I Wydziału Lekarskiego

23 maja w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym odbyła się XII Konferencja Naukowa I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pt. „Postępy onkologii eksperymentalnej i klinicznej”. Wydarzenie poprowadził Dziekan I WL prof. Paweł Włodarski.

W Sali wykładowej im. prof. Jana Zaorskiego zasiedli przedstawiciele władz rektorskich i dziekańskich naszej Uczelni: Rektor prof. Mirosław Wielgoś, Prorektor ds. Nauki i Transferu Technologii prof. Jadwiga Turło, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia prof. Barbara Górnicka, Prorektor ds. Klinicznych i Inwestycji dr hab. Wojciech Braksator, Dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego prof. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego prof. Piotr Wroczyński, Dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego prof. Bolesław Samoliński, Prodziekani I WL – prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska, prof. Lidia Rudnicka, prof. Krzysztof Czajkowski, Prodziekan II WL prof. Bożena Werner, Prodziekan WF prof. Grażyna Nowicka, Prodziekan WNoZ dr hab. Jacek Sobocki. Przybyli również: prof. Marek Krawczyk – Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dwóch poprzednich kadencji, członkowie Rady I Wydziału Lekarskiego, doktoranci i studenci naszej Uczelni, a także licealiści ze szkół biorących udział w Programie Patronackim WUM.

Otwierając konferencję, Dziekan prof. Paweł Włodarski zauważył, że onkologia eksperymentalna i kliniczna jest dziedziną wiedzy budzącą wiele emocji z uwagi na częstą bezradność środowiska naukowców wobec biologii nowotworów. Zwrócił uwagę, że tegoroczna edycja sympozjum jest szczególna ze względu na obecność uczniów liceów ogólnokształcących. Witając młodzież, prof. Paweł Włodarski wyraził nadzieję, że ich obecne zainteresowania naukowe znajdą kontynuację w późniejszym życiu zawodowym.

Rektor prof. Mirosław Wielgoś podziękował dziekanowi za podtrzymanie wieloletniej tradycji organizowania konferencji naukowych I Wydziału Lekarskiego. Przypomniał, że koncepcje sympozjum zmieniały się na przestrzeni lat. Program ubiegłych edycji wypełniały wykłady eksperckie, referaty laureatów Nagród Rektora za najbardziej wartościowe publikacje, prezentacje najlepszych prac habilitacyjnych i doktorskich, lub też – jak w ubiegłym roku – debata nad stanem nauki w I Wydziale Lekarskim. Nawiązując do osiągnięć naukowych pracowników najstarszego wydziału WUM, prof. Mirosław Wielgoś wspomniał o sukcesie prof. Krystiana Jażdżewskiego z Zakładu Medycyny Genomowej, który został laureatem Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta w kategorii „Wizja i Innowacje”.

Podczas wtorkowej konferencji wysłuchaliśmy wykładów czterech naukowców podsumowujących postępy i osiągnięcia swoich prac badawczych dotyczących onkologii eksperymentalnej i klinicznej:

• dr hab. Radosław Zagożdżon (Zakład Immunologii Klinicznej Instytutu Transplantologii) „Chimeryczne receptory antygenowe jako nowoczesne narzędzie w immunoterapii nowotworów”,
  • dr Marcin Krawczyk (Katedra Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby) „Analiza genetyczna i płynna biopsja jako nowe metody diagnostyczne w stłuszczeniu wątroby i raku wątrobowokomórkowym”,
  • dr Małgorzata Bobrowicz (Zakład Immunologii Centrum Biostruktury) „Wpływ inhibitorów deacetylaz histonów na regulację cząsteczki CD20 w komórkach nowotworowych”,
  • dr hab. Paweł Derlatka (II Klinika Położnictwa i Ginekologii) „Ginekologia onkologiczna w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym; czy leczymy nowocześnie?”

Cezary Ksel
Biuro prasowe