Polski     English
Kontrast:

Tekst:

Current Size: 87%

Godło Polski

Zabieg wszczepienia stymulatora MICRA u 15 letniego pacjenta

W Klinice Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej Samodzielnego Publicznego WUM wykonano zabieg wszczepienia stymulatora MICRA u 15 letniego pacjenta, z wielokrotnymi utratami przytomności, z udowodnionym mechanizmem pod postacią zahamowania zatokowego. Była to pierwsza implantacja tego typu stymulatora w Klinice, pierwsza u dziecka w Warszawie i piąta u dziecka w Polsce.

W zabiegu uczestniczyli: Proktor dr hab. n. med. Oskar Kowalski ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, dr hab. n med. Marcin Grabowski z I Katedry i Kliniki Kardiologii (kierownanej przez prof. Grzegorza Opolskiego), dr n. med. Piotr Wieniawski z Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej (kierowanej przez prof. Bożenę Werner), dr Tomasz Jarymowicz z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej (kierowanej przez dr n. med. Magdalenę Mierzewską-Schmidt), Paweł Drożdżak i Bartłomiej Szwarc z Firmy Medtronik oraz doskonały zespół pielęgniarek, pielęgniarzy i techników Ośrodka Badań Inwazyjnych Układu Sercowo Naczyniowego Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej.

Urządzenie MICRA jest aż 10 razy mniejsze od standardowego stymulatora, a implantacja przez żyłę udową bezpośrednio do serca jest znacznie mniej inwazyjna od tradycyjnego wszczepienia, wymagającego nacięcia chirurgicznego i stworzenia specjalnej „kieszonki” pod skórą na piersi pacjenta. W odróżnieniu od klasycznego układu stymulującego, Micra nie wymaga stosowania pokrytej silikonem elektrody – elementu najbardziej zawodnego i najczęściej ulegającego uszkodzeniu lub powodującego infekcje oraz ryzyko zakrzepicy naczyń dotychczas stosowanych systemów. Impulsy elektryczne generowane są przez małe, metalowe elektrody umieszczone na powierzchni stymulatora. Może to w istotnym stopniu wpłynąć na zwiększenie długofalowego bezpieczeństwa stałej stymulacji serca.  Urządzenie mocuje się bezpośrednio do ściany mięśnia sercowego poprzez małe zaczepy. Dodatkowym atutem Micry jest fakt, że w czasie zabiegu implantacji, trwającym średnio kilkadziesiąt minut, stymulator może być bezpiecznie repozycjonowany. Pozwala to na osiągnięcie optymalnego położenia urządzenia – takiego, które zapewni najwyższą skuteczność terapii. Micra TPS reaguje na poziom aktywności pacjenta i automatycznie dostosowuje do niej swoją pracę. Mikroskopijna bateria pozwala urządzeniu działać nawet kilkanaście lat a po wyczerpaniu baterii można wszczepić kolejne urządzenia.

DSC_1.JPG
DSC_4859.JPG
DSC_4872a.jpg
DSC_4890a.jpg
DSC_4913a.jpg
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Facebook
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Instagram
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Youtube
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Twitter