Wmurowanie Aktu Erekcyjnego pod Uniwersyteckie Centrum Stomatologii

14 maja 2018 r. odbyło się wmurowanie Aktu Erekcyjnego pod budowę Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Gmach powstaje na terenie kampusu Banacha przy ul. Żwirki i Wigury 81, pomiędzy Centrum Biblioteczno-Informacyjnym a Centrum Badań Przedklinicznych.

Akt Erekcyjny, który został wmurowany w Centrum, podpisali JMR prof. Mirosław Wielgoś, prof. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska - Dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego, Minister Zdrowia - Łukasz Szumowski, Jerzy Werle - Prezes Zarządu Warbud SA, a także Roman Koński - przewodniczący Zarządu Samorządu Studentów WUM i Seweryn K. Bocheński - Przewodniczący Zarządu Samorządu Studentów WLD.

W Akcie zapisano dla potomnych m.in.: „Uniwersyteckie Centrum Stomatologii, posadowione w Kampusie Banacha przy ulicy Żwirki i Wigury 81, jest inwestycją na miarę XXI wieku, wyczekiwaną przez całą Społeczność Akademicką naszego Uniwersytetu, a szczególnie przez kadrę i studentów Wydziału Lekarsko-Dentystycznego.”

Rektor prof. Mirosław Wielgoś powiedział podczas uroczystości: „Rok akademicki 2019/2020 studenci i pracownicy Wydziału Lekarsko-Dentystycznego rozpoczną w nowym, wspaniałym gmachu. Centrum służyło będzie kształceniu kadr medycznych, rozwijaniu badań naukowych oraz leczeniu chorych. To te zadania pokolenia stomatologów, działających obecnie w ramach Wydziału Lekarsko-Dentystycznego, realizują dokładnie od 200 lat. Nauczanie dentystyki rozpoczęło się na Królewskim Uniwersytecie Warszawskim bowiem właśnie w roku 1818. (…) Obecny Wydział Lekarsko-Dentystyczny to społeczność akademicka licząca blisko 1000 osób, w tym 695 studentów, 52 doktorantów oraz 239 nauczycieli akademickich i pracowników. To wspólnota, która jest jednym z filarów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i zasługuje na nowoczesny, przyjazny kadrze akademickiej, studentom i pacjentom gmach”.

„Dla Wydziału Lekarsko-Dentystycznego jest to bardzo ważny, ale również bardzo wzruszający dzień. Na naszych oczach spełniają się marzenia społeczności Wydziału o własnym, wspólnym miejscu, o wspaniałym, nowoczesnym gmachu dla stomatologów. Wszyscy: pracownicy, studenci i doktoranci – bardzo się cieszymy, że po wielu latach działania w bardzo trudnych warunkach w budynkach przy ulicach: Miodowej i Nowogrodzkiej za niewiele ponad rok wprowadzimy się tutaj - na Żwirki i Wigury 81. Nasz Wydział otrzyma warunki funkcjonowania, na jakie stomatologia w naszej Uczelni czekała od dziesięcioleci” - mówiła Dziekan prof. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska.

„Jesteśmy dumni z faktu, iż Warbud SA realizuje kolejny już obiekt dla WUM. Współpraca na linii główny projektant – inwestor – generalny wykonawca układa się bardzo dobrze, czego efektem jest zdecydowane przyspieszenie prac konstrukcyjnych w stosunku do pierwotnego harmonogramu. Lada moment zakończymy stan surowy, otwarte są fronty robót instalacyjnych na zewnątrz i wewnątrz obiektu. Ruszyły także prace wykończeniowe wewnątrz budynku. Budowa przebiega z najwyższą dbałością, zarówno jeśli chodzi o jakość prac, terminowość, sztukę budowlaną, jak i bezpieczeństwo osób pracujących przy realizacji Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii” - powiedział Jerzy Werle, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Warbud SA.

Uniwersyteckie Centrum Stomatologii WUM

Uniwersyteckie Centrum Stomatologii WUM to nowoczesny, siedmiokondygnacyjny gmach, który będzie gotowy na przyjęcie pracowników, studentów i pacjentów w sierpniu 2019 r. Powierzchnia całkowita budynku wyniesie ok. 20 000 m2, zaś użytkowa ok. 7 700  m2.

UCS WUM składało się  będzie z pięciu kondygnacji nadziemnych:

• Na parterze znajdą się: Poradnia Stomatologiczna, Zakład Stomatologii Zintegrowanej, Zakład Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej oraz rejestracja.
  • Na 1. piętrze działać będą: Katedra i Zakład Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją oraz Zakład Chirurgii Stomatologicznej.
  • Piętro 2. zajmą Zakłady: Stomatologii Dziecięcej oraz Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia.
  • Trzecie piętro przeznaczone zostanie dla Katedry Protetyki Stomatologicznej oraz Laboratorium Protetyki.
  • Na ostatniej kondygnacji działały będą: Zakład Ortodoncji, oraz nowo tworzony Zakład Higieny Stomatologicznej. Tu również zlokalizowana zostanie aula wykładowa na 110 miejsc, część administracyjno-biurowa oraz bufet. Poza wspólną aulą, na każdym piętrze funkcjonowały będą sale dydaktyczne.

Dwie kondygnacje podziemne przeznaczone są na garaż (100 miejsc) wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą.

Uniwersyteckie Centrum Stomatologii będzie znakomicie wyposażone. Oprócz nowoczesnego sprzętu, który już posiadają jednostki WLD, zakupionych zostanie 149 unitów stomatologicznych,

a także inne wyposażenie. Łączna wartość dodatkowego sprzętu to 10 mln złotych.

Koszt całej inwestycji wynosi 81 mln złotych brutto. Wraz z działką, której właścicielem jest Uczelnia, ok. 100 mln złotych.

Generalnym wykonawcą robót jest firma Warbud SA. Projekt przygotowało Biuro Projektowe ARCHIBIS Kielce, głównym projektantem jest Kamil Biskup.

Prace budowlane ruszyły 6 września 2017 r., zaś całkowite ukończenie inwestycji zaplanowane jest na sierpień 2019 r.

Kamienie milowe inwestycji:

1. Stan surowy otwarty: do 15 maja 2018 roku
  2. Prace wykończeniowe: maj 2018 - luty 2019 roku
  3. Infrastruktura techniczna/instalacje:  kwiecień 2018 roku - marzec 2019 roku
  4. Wyposażenie: grudzień 2018 - lipiec 2019 roku
  5. Pozwolenie na użytkowanie: lipiec 2019 roku
  6. Przekazanie do eksploatacji Wydziałowi Lekarsko-Dentystycznemu - sierpień 2019 roku

Marta Wojtach, Kamilla Walczak, Klaudia Wendycz

Fot. Michał Teperek