Inauguracja roku akademickiego w Studium Medycyny Molekularnej

27 września br. odbyła się inauguracja roku akademickiego 2017/2018 w Studium Medycyny Molekularnej. Uroczystość miała charakter jubileuszowy – 30 października minie 20 lat od utworzenia tej instytucji.

Spotkanie otworzyła i poprowadziła  prof. Bożena Kamińska-Kaczmarek – Dyrektor Studium. Zaproszenie gospodarzy przyjęli przedstawiciele Władz Uczelni na czele z Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia – prof. Barbarą Górnicką i Dziekanem I Wydziału Lekarskiego – prof. Pawłem Włodarskim. Obecni byli także reprezentanci Rady Naukowo-Programowej SMM, naukowcy związani ze Studium, doktoranci oraz absolwenci.

W imieniu Władz Uczelni głos zabrała prof. Barbara Górnicka. Zwracając się do gospodarzy i uczestników tego wyjątkowego spotkania wyraziła radość, że może uczestniczyć w tym jubileuszowym wydarzeniu. Przypomniała, że nasza Uczelnia, Zakład Biologii Molekularnej i Komórkowej PAN oraz Fundacja Onkologii Doświadczalnej i Klinicznej stanowiły grupę pierwszych sygnatariuszy Studium MM. Nawiązując do historii jednostki, podkreśliła jej wyjątkowość nie tylko nie na tle Uczelni, ale i całego kraju. Zaznaczyła, że SMM  gwarantuje młodym badaczom optymalne warunki rozwoju naukowego. Na ręce prof. Kamińskiej- Kaczmarek, w imieniu JM Rektora i swoim własnym, złożyła podziękowania i gratulacje za dotychczasowe dokonania. Życzyła także kontynowania  tego niezwykłego przedsięwzięcia jakim jest Studium i zapewniała o wsparciu Uczelni.

Głos zabrali także założyciele SMM – profesorowie różnych uczelni medycznych i instytutów naukowych, wybitni specjaliści w zakresie biologii molekularnej, genetyki molekularnej i klinicznej oraz medycyny molekularnej. Swoimi wspomnieniami dotyczącymi powstania Studium podzielili się: dr Barbara Lisowska-Grospierre, prof. Leszek Kaczmarek, prof. Cezary Szczylik oraz Salem Chouaib.

Podczas spotkania wręczono dyplomy ukończenia Studium 7 absolwentom oraz certyfikaty przyjęcia 28 doktorantom. Przyznano także nagrody za najlepsze prezentacje przedstawione podczas ostatniej Sesji Sprawozdawczej. Pierwszą nagrodę otrzymała Anna Sosnowska, drugą Ewa Hołdijewska.

Ważnym punktem wydarzenia była Sesja z okazji 20-lecia, podczas której alumni Studium opowiedzieli o swojej ścieżce kariery zawodowej i udzielili wielu cennych rad obecnym doktorantom.

Warto przypomnieć, że powstanie SMM przypadło na kadencję rektorską – prof. Andrzeja Górskiego, który był jednym z inicjatorów utworzenia Studium.

Po uroczystości odbyło się Zebranie Rady Naukowo-Programowej SMM.

Fot. Tomasz Jędrzejewski