Rozstrzygnięto IX edycję konkursu Złoty Skalpel

25 października odbyła się uroczysta gala, podczas której ogłoszono wyniki konkursu na wybitnego innowatora w polskiej ochronie zdrowia - Złoty Skalpel 2017. Jury pod przewodnictwem prof. Mirosława Wielgosia przyznało pierwsza nagrodę projektowi „Prospektywne badanie kliniczne dotyczące wszczepienia biodegradowalnych, zastawkowych konduitów w pozycję płucną u ludzi”, zgłoszonemu przez naukowców z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.
25  października odbyła się uroczysta gala, podczas której ogłoszono wyniki konkursu na wybitnego innowatora w polskiej ochronie zdrowia - Złoty Skalpel 2017. Jury pod przewodnictwem prof. Mirosława Wielgosia przyznało pierwsza nagrodę projektowi „Prospektywne badanie kliniczne dotyczące wszczepienia biodegradowalnych, zastawkowych konduitów w pozycję płucną u ludzi”, zgłoszonemu przez naukowców z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Zwycięski projekt  - autorstwa prof. Janusza Skalskiego i dr. Tomasza Mroczka - to nowatorska metoda polegająca na wykorzystaniu zdolności regeneracyjnych organizmu w oparciu o proces zastąpienia syntetycznego graftu własną tkanką.  W sierpniu 2016 roku krakowscy lekarze, po raz pierwszy na świecie, wszczepili 2,5-letniemu dziecku, z zarośniętą zastawką płucną i drogą wypływu krwi z prawej komory serca, polimerową, biodegradowalną zastawkę w pozycję płucną.

W tegorocznej edycji konkursu wyróżniono 2 projekty naukowców Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: projekt zgłoszony przez dr. Jacka Pająka z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Ogólnej Dzieci „Zastosowanie wydruku serca 3D w kardiochirurgii dziecięcej” oraz projekt „Oleaceina jako inhibitor destabilizacji blaszki miażdżycowej u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym” zespołu badawczego Katedry Farmakognozji i Molekularnych Podstaw Fitoterapii pod kierownictwem prof. Marka Naruszewicza.

Organizatorem konkursu Złoty Skalpel jest redakcja „Pulsu Medycyny”. Konkurs ma na celu promowanie postaw proinnowacyjnych oraz wspieranie pozytywnych zmian w ochronie zdrowia w Polsce, podnoszących jakość opieki medycznej. Jury, oceniając nadesłane na konkurs projekty, bierze pod uwagę następujące kryteria: wkład w rozwój opieki zdrowotnej w Polsce w trosce o dobro pacjenta; możliwość usprawnienia pracy personelu medycznego; szanse na upowszechnienie ocenianego rozwiązania i aspekty ekonomiczne.

Źródło: Puls Medycyny

Zdjęcia: Olga Rainka, Puls Medycyny